Auktionsverket öppnar idag visningen av vinterns grafikauktion. Den 17 december går bladen under klubban.
Grafiska blad öppnar för de med mer normal plånbok att skaffa sig spännande och snygg konst.
Lite tjockare bör nog ens pluska vara om man vill komma åt Francis Bacon, August 1972. Triptyk från 1989, signerade och numrerade Francis Bacon 8/180. Utropet hamnar på 100-120 000 kronor. Två till färglitografier som enstaka blad av Bacon The Triptych: Centre panel och Three Studies for a Portrait of John Edwards: Right Panel finns på auktionen.
Sex blad av Andy Warhol finns med, bland annat tre spännande ”Details of Renaissance Paintings” med utrop 30 upp till 80 000 kronor. David Hockney har två blad med och så finns en uppsjö av bland annat Dali och Picasso.
Hela katalogen finns på nätet, auktionsverket.se