Party
Niki Åström, hälften av DJ crew Trädgürt spelade en mix av electro clash, synthpop och annan dansvänlig electromusik medan publiken började strömma på. Kvällens höjdpunkt var gruppen Alexium, bestående av Alex Karlsson och Linus Ericsson. De framförde egna låtar till en mycket nöjd publik.
– Bakgrunden till klubben var bristen på ställen för just unga HBT-are säger en av initiativtagarna, Bartek Lindh, som inte tycker att svenska schlagers är lyckan på jorden. Resultatet blev Heartattack som igår hade öppet för femte gång.
Varannan måndag har klubben haft öppet, fast under Stockholm Pride blir det oftare, och för alla som vill lyssna på och dansa till electro, italodisco och annat, så kommer måndagkvällarna framöver att bli mycket trevliga kvällar.
Bartek Lindh och Niki Åström, två av initiativtagarna bakom Heartattack
Qruiser-medlemmarna manic och elost har roligt.
Dansgolvgrabbar
Tre öldrickande besökare under kvällen.
Alex Karlsson sjöng medan Linus Ericsson spelade synth.
http://www.qruiser.com/clubs/club.php?id=76874
Källa: Klubb Heartattack
Publicerad: 2006-07-25 13:02:01
Uppdaterad 2025-02-11