Det senaste året har Karl Boëthius influerats mer av en sexigare råhet som passar inom klubbscenen. Nya singeln Sex on Legs är ett bevis på det.
– Jag tycker det finns något sjukt coolt i att våga vara sexig och framhäva den sidan av sig själv. Att göra denna låten och videon har nästan varit ett sätt för mig att KBT:a min egna sexualitet och bli ännu mer säker i den. Slå hål på det som säger att det är tabu. Likväl som att jag kan vara ärlig och sjunga om hjärtekross och andra teman som berör mitt liv så vill jag kunna sjunga om sex. Jag älskar sex, vem gör inte det?
Nya singeln Sex on legs handlar om den sexiga och förföriska energin som infinner sig på många gayklubbar, och att helt handlöst ge sig hän till den och våga ragga upp någon.
Var ligger Europas bästa gayklubb?
– G-A-Y i London är ju en klassiker med relativt billiga drinkar och sjukt mycket bra popmusik. Men sen måste jag även ge en shoutout till Backdoor i Stockholm. Jag tycker utan tvekan att det är stans bästa nattklubb!
Så, vilken artist symboliserar sexighet för dig just nu?
– Det finns ju så många, men Lady Gaga, Troye Sivan och Tove Lo är några.
I sommar, den 4 juli, syns Karl på Kanalenfestivalen (tidigare Törebodafestivalen) med akter som Bryan Adams och Laleh.